ASP.NET C# TextBox İçindeki Veriyi Okumak Ve Değiştirmek

C# üzerine daha önce projelerim olmasına rağmen ASP.NET C# ile geliştirdiğim daha bir proje yok o yüzden en temen şeyler olsa bile yazılarımda yazaçağım benim gibi yeni başlayanlara yardımcı olacaktır.

İlk iş olarak visual studio programından file>new>web site üzerinden C# dilini seçiyoruz ve bir tane ASP.NET emty project açıyoruz boş açmamızın nedeni gereksiz kod ve dosya karmaşası olmadan istediğimizi sıfırdan yapabilmemiz. Daha sonra solution explorardan projemize sağ tıklıyoruz ve new item’a tıklıyoruz Ve projemize buradan bir adet web Form ekliyoruz. Bu sayfanın adının default.aspx olması sitenize girildiğinde ilk olarak bu dosyanın çalışmasını sağlıyor.

Şimdi toolbox penceresinden bir adet textbox bir adet label ve bir adet button koyuyoruz. Daha sonra koyduğumuz butona iki kere tıklıyoruz böylece butonun click olayı karşımıza geliyor.

bu butona tıklanınca yapmak istediğimi kısaca açıklayacak olursak labelin yazısını textbox içindeki yazı yapacağız ve ayrıca textbox’ın içini boşaltacağız. butonun click olayının içine yapıştırılacak kodlar aşağıdaki gibidir

Label1.Text = TextBox1.Text;
TextBox1.Text = "";

kodlar aslınca pek birşey yapmıyor ama yeni proje oluştururken bile takılan arkadaşlar olabiliyor bazen onun için bu yazı işlerine yarar